Adlercreutz fortsätter leda Svenska folkpartiet – siktet inställt på riksdagsvalet

Svenska folkpartiets partidag gav Anders Adlercreutz fortsatt förtroende som partiordförande under partidagen i Vanda den 6–7 juni. Adlercreutz har lett SFP sedan år 2024.

– Jag är tacksam för det fortsatta förtroendet att få leda SFP – Finlands enda folkparti. Vår uppgift är klar: vi går nu mot nästa riksdagsval med målsättningen att stärka vårt stöd och ge Finland mer av den politik som landet behöver. Vi måste få fart på den ekonomiska tillväxten, för det är bara genom tillväxt vi kan få sysselsättningen att öka och klara av att garantera en högklassig hälsovård för alla, säger Adlercreutz.  

– När debatten hårdnar och motsättningarna djupnar behövs ett parti som bygger broar i stället för murar, som förenar frihet med ansvar och som tror på människan, bildning, företagsamhet och det öppna samhället. Det är den politik vi står för, och det är därför SFP behövs mer än någonsin, säger Adlercreutz.

Enligt Adlercreutz går SFP in i valrörelsen med självförtroende.

– Våra värderingar är inte bara SFP:s värderingar. De är värderingar som Finland behöver för att lyckas i en osäker tid. Vi ser hur polariseringen växer runt om i världen, men vi vägrar acceptera att det är den enda vägen framåt, säger Adlercreutz. 

– Nu börjar arbetet mot riksdagsvalet på allvar. Vi är redo att vinna ett starkare förtroende för den politik som bygger ett framgångsrikt och inkluderande Finland, säger Adlercreutz.

Till vice ordförande för SFP valdes Sandra Bergqvist, Ramieza Mahdi och Cecilia Ehrnrooth. 

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *